Змајевиќ осуден на 14 години затвор за воени злосторства на Косово | Правдико

Правдико

   

Змајевиќ осуден на 14 години затвор за воени злосторства на Косово

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Црногорскиот суд го осуди Владо Змајевиќ на 14 години затвор за злосторства против човештвото. Змајевиќ е прогласен виновен за убиството на четворица албански цивили во селото Жегра кај Гњилане на Косово во 1999 година.

Во образложението на пресудата се наведува дека доказите покажале дека се извршило воено злосторство, а на тоа укажале и сведочењата, а и самиот Змајевиќ го призна делото на првото сослушување, но потоа го негирал. Змајевиќ беше уапсен во август, 2016 година.

Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико