Зоран Божиновски синоќа екстрадиран во Македонија | Правдико

Правдико

   

Зоран Божиновски синоќа екстрадиран во Македонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, кој вчера беше уапсен во Нови Сад, синоќа околу 21.30 часот бил екстрадиран во Македонија, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР).

zoran-bozinovski

– Постапката беше завршена синоќа околу 21.30 часот. Неа ја спроведува Министерството за правда, а МВР беше известено за постапката – ни рекоа од МВР.

Неофицијално, Божиновски бил префрлен во Истражниот затвор Скопје, во населбата Шуто Оризари, а понатамошната постапка против него е во надлежност и ќе ја спроведува Министерството за правда.

Божиновски вчера беше уапсен во Нови Сад по налог на српското министерство за правда, а врз основа на меѓународната потерница која беше распишана против него во ноември 2013 година, како осомничен во случајот „Шпион“.

Ова е второ апсење на Божиновски во Србија, каде тој престојуваше неколку години. Првиот пат тој беше уапсен во ноември 2013 година во Нови Сад, по потерница преку Интерпол и помина повеќе од една година во екстрадициски притвор, по што беше пуштен да се брани од слобода со одлука на српскиот Апелациски суд.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико