Зврлевски на седница во Советот на јавни обвинители | Правдико

Правдико

   

Зврлевски на седница во Советот на јавни обвинители

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се појави на седница на Советот на јавни обвинители кадешто е член по функција.

Не се знае дневниот ред на седницата, но владата веќе иницираше постапка за разрешување на Зврлевски.

Според законот пред предлогот за разрешување да стигне во Собрание, владата треба да прибави мислење од Советот.

Последните неколку седници на Советот на кои требаше да се бираат обвинители во повеќе обвинителства беа одложувани.

Извор: Телевизија 24

Препорачуваме

Партнери на Правдико